Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün yeniden bir araya gelecek. Erdoğan partisinin grup toplantısı sonrasında gazetecilerin soruları üzerine TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın istifasının ardından yapılması gereken ne ise parti grubu olarak yapacaklarını belirterek “Cumhur İttifakı olarak sayın Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi müşterek atmamız gereken adımları da adacağız” dedi. TBMM Başkan adayının isminin netleştirilip netleştirilmediğine ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Şu anda paylaşamayız” diye konuştu.

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile büyük bir ihtimalle bugün görüşeceklerini açıkladı. İki liderin belediye başkan adaylarının YSK’ye son teslim tarihi olan 19 Şubat’tan önce bir kez daha buluşması, siyasi kulislerde “Cumhur İttifakı genişliyor mu?” sorularını da beraberinde getirdi.  Bahçeli, kasım ayındaki il başkanları toplantısında, “Millet İttifakı büyükşehirler dışında ortak aday çıkardığı her yerde Cumhur İttifakı’nın gereği her neyse onu yapacağız, onun yanında olacağız. MHP milleti için vardır, üstüne düşeni yapacaktır” demişti. CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nda da geçen hafta, işbirliği yapılacak iller açıklanmıştı. İki parti toplam 27 ilde işbirliği yapacak. CHP ile İYİ Parti’nin işbirliği yapacağı iller arasında, 2014 yerel seçimlerinde MHP’nin kazandığı Kars ile yine aynı seçimlerde MHP’nin az bir farkla HDP’ye kaptırdığı Iğdır ile MHP’nin elinde bulundurduğu Isparta, Kütahya, Tokat gibi iller de bulunuyor. İki liderin görüşmesinde de CHP ve İYİ Parti’nin işbirliği kapsamına aldığı bu illerin “yeniden gündeme geleceği” belirtiliyor. Erdoğan’ın, görüşmede Bahçeli’ye, “özellikle Kars, Iğdır, Isparta, Tokat ve Kütahya gibi illerde de AKP ile MHP arasında ittifakın gündeme gelebileceğini ifade edeceği” dillendiriliyor.

Rapor istendi

AKP’nin Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’ndan da, AKP il başkanlarından “rapor istendiği” ifade ediliyor. AKP yönetiminin, il başkanlarına, illerdeki ittifaka ilişkin, “İllerde durumunuz nedir” sorusunu yönelttiği ve MHP ile olası ittifak durumunda, “ittifakın oyunun ne olacağına” ilişkin bilgi sorulduğu kaydediliyor. İki liderin görüşmesi sonrasında, illerde de ittifaka gidilmesi halinde AKP ve MHP’nin illerde de daha önce açıkladığı adayları “hangi parti hangi ilde güçlüyse, o partinin adayının desteklenmesi” gerekçesiyle geri çekilebilecek.

İSTANBUL VE ADANA’DA ORTAK MİTİNG

İki liderin gündeminde seçim sürecinin de olacağına dikkat çekiliyor. MHP lideri Bahçeli, 24 Haziran seçimlerinde, “Her partinin ayrı bir tüzel kişiliği bulunduğu” gerekçesiyle AKP ile ortak mitinge sıcak bakmamıştı. Ancak Bahçeli, “beka sorunu” olarak gördüğü yerel seçimlerde, bu kez, “AKP ile ortak mitinge” sıcak bakıyor. Bu kapsamda, iki partinin İstanbul ve Adana’da “ortak miting” yapabileceği ifade edilirken, liderlerin seçimlerde “sahada herhangi bir tartışmaya sebep vermemek için de görüş alışverişinde bulunacağı” kaydediliyor. Erdoğan ile Bahçeli’nin görüşmede ayrıca doğu illerine ilişkin “seçim güvenliğini” de masaya yatırabileceğine dikkat çekiliyor.