Çağdaş Ses
AKTÜEL DÜNYA EKONOMİ MECLİS SİYASET GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT
EFKAN ALA O RAKAMI AÇIKLADITarih 22 Şubat 2014, 10:06 Editör: Editör Mahsun FİDAN

EFKAN ALA O RAKAMI AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Efkan Alâ, 17 Aralık operasyonu sonrasında yeri değişen polis sayısını açıkladı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra yerleri değiştirilen polislerle ilgili konuştu. 5 bin kişinin yerinin değiştirildiğini söyleyen Âlâ, ”Bunlardan sadece bini 17 Aralık ile ilgili” dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 17 Aralık’ın akabinde hükümet temsilcilerinin “saflığımıza geldi” açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine Âlâ, 28 Şubat sonrasında, temel hak ve özgürlükler konusunda alınan kararlar sonucunda dini cemaatler ve dini hassasiyetleri olan yapıların özgürlük alanında önemli gelişmeler gösterdiğini hatırlattı. Din ve vicdan hürriyetinin AK Parti’yi en çok motive eden amaç olduğunu söyleyen Âlâ, “Biz aynı hassasiyete sahip insanların ve diğerlerinin de kendilerini rahat hissetmeleri için elimizden geleni yaptık” dedi.

“Emniyetteki yer değiştirmelerin sadece bini ’17 Aralık’ ile ilgili”

Âlâ, emniyet teşkilatındaki yer değişmelerle ilgili bir soru üzerine, kendilerinin kara propagandayla karşı karşıya olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Yer değiştirme denilen şey, aynı il içerisinde bir birimden alıyorsunuz, başka bir birime veriyorsunuz. Bu görevden alma değil, başka bir yere tayin de değil. İstihbarat biriminde ya da organize suçlar biriminde çalışanları, eğer görevlerini kötü kullanma varsa alıp başka bir birime veriyorsunuz. Yer değiştirme 260 bin polis içerisinde. Burada çok az bir oradan söz ettiğimizi bilmeliyiz. Bu yüzde 0,5 yani bu tür problemli olarak değişenler. Ve bunlar geçen yılda ondan önceki yılda rutin olarak değişenler de var. Bunlardan şu anda değişenler çok daha az. 260 bin kişilik bir teşkilat içerisinde çeşitli nedenlerle yer değiştirenler hep olagelmiştir. Geçen yıl bu tür değiştirmeye 15 bin kişi tabi tutulmuşken, bu sene henüz bu bin kişiye dahil olmak üzere 5 bin kişi. Bunların bini 17 Aralık ile ilgili. Geri kalanı hiç 17 Aralık olmasa da yapmanız gereken değişiklikler.”

Emniyet içerisinde hukuk dışı ve problemli gördükleri işlemlerin olduğunu ifade eden Âlâ, “Bunu yapanlar takdir edersiniz ki orada kalamazlar. Kalmamalılar. Kaldığı zaman bize sorulmalı. ‘Nasıl oluyor bu kadar problem var hiç kimse de yerinden kıpırdamıyor’ diye… İşini doğru yapan, işini kanunların, yönetmeliklerin, mevzuatın gerektirdiği biçimde yapan hiçbir polisimize hiçbir yanlış yapılamaz. Bunlar taltif edilir ama işini doğru yapmayan, aldığı yetkiyi kötüye kullanan, görevini kullanan varsa onun da gereği yapılır. Devlette böyle çalışır” diye konuştu.

Âlâ, Hatay ve Adana’da durdurulan tırlarla ilgili “Burada hukuk dışı bir organizasyon tespit edilmiştir” yönündeki açıklamalarının anımsatılması üzerine, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve oldukça bir aşama kaydettiğini bildirdi.

“BAŞBAKANI DİNLEYENLER İHANET ŞEBEKESİNİN ÜYELERİ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazıyla ilgili soruşturmanın sorulması üzerine Âlâ, bunun çok büyük casusluk faaliyeti olduğunu söyledi. Bu işin hem sorumlusu hem de uygulayıcısı olduğu tespit edilen rütbeli iki polisin yurt dışına gittiğini belirterek, soruşturma tamamlandığında uluslararası hukuk sisteminin devreye sokularak gereğinin yapılacağını bildirdi.

İki polisin birinin yakın zamanda, diğerinin ise çok önce yurt dışına çıktığını bildiren Âlâ, bu kişilerin hangi ülkeye gittiğini bildiklerini kaydetti. Bakan Âlâ, Başbakan’ın dinlenmesi işini yapanların ihanet şebekesinin üyeleri olduğunu ifade ederek, kayıp dinleme cihazlarının da soruşturulduğunu dile getirdi.

“MİT SINIRLI VE BERRAK BİR YETKİYE SAHİP OLACAK”

MİT Yasası’nda öngörülen düzenlemeyle TBMM’nin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi teşkilatın ne yapıp yapmayacağına karar vermesini hedeflediklerini belirten Âlâ, “Bunlar olumsuz değil olumlu şeyler. Her şey yasa içerisinde olsun. Meclis ne yapılıp ne yapılmayacağına karar versin” diye konuştu. Devletin bazı kurumlarının olması gerektiği yerde bulunmadığını ama olmaması gerektiği yerde olduğunu ifade eden Âlâ, bunun bir düzene sokulması gerekliliğinin ortaya çıktığını vurguladı. Bakan Âlâ, yeni yasayla MİT’in sınırsız ama muğlak etkiden sınırlı ama berrak bir yetkiye sahip olacağını bildirdi.

CagdasSes.comGÜNDEM  KATEGORİSİNDEN HABERLER

SARAÇOĞLU'NDA 1907 KİŞİYLE ATATÜRK İMZASI!

SARAÇOĞLU'NDA 1907 KİŞİYLE ATATÜRK İMZASI! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda bir ara...

ERDOĞAN'LA FOTOĞRAF ÇEKTİRİRKEN DÜŞTÜ

ERDOĞAN'LA FOTOĞRAF ÇEKTİRİRKEN DÜŞTÜ Başbakanlık koltuğuna oturan öğrencinin öğretmeni, tören sonrası fotoğraf çekimi sırasında dengesini kaybederek mer...

‘ÇOCUKLAR EKMEK ALMAYA GİDERKEN ÖLMESİN’

‘ÇOCUKLAR EKMEK ALMAYA  GİDERKEN ÖLMESİN’ CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında, “Çocuklarımıza ekme...

ERDOĞAN FLAŞ 'ERMENİ' AÇIKLAMASI

ERDOĞAN FLAŞ 'ERMENİ' AÇIKLAMASI Erdoğan'ın Ermeni sorununa ilişkin açıklaması Başbakanlığın internet sitesinde yayınlandı.

23 NİSAN TÜM YURTTA BÖYLE KUTLANDI

23 NİSAN TÜM YURTTA BÖYLE KUTLANDI 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 2014 yılında tüm Türkiye'de böyle kutlandı.

SEÇME VE SEÇİLME YAŞI DÜŞECEK!

SEÇME VE SEÇİLME YAŞI DÜŞECEK! Erdoğan'dan flaş açıklama!

VALİ COŞ 'GAVAT'I BÖYLE SAVUNDU!

VALİ COŞ 'GAVAT'I BÖYLE SAVUNDU! Adana Valisi Hüseyin Avni Coş: 'Seni atayan Tayyip'in de' dediler...

ERDOĞAN: 'SAĞIMIZ SOLUMUZ BELLİ OLMAZ'

ERDOĞAN: 'SAĞIMIZ SOLUMUZ BELLİ OLMAZ' Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında konuştu.

ALİ İSMAİL’İN AVUKATLARI HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

ALİ İSMAİL’İN AVUKATLARI HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI Adalet Bakanlığı’nın, Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de polis ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Ali ismail...
Ece S. ÖZTÜRK Ece S. ÖZTÜRK
HAYDİ, YALOVA'YA GİDİYORUZ!
ÇAĞDAŞ KALEM ÇAĞDAŞ KALEM
TAPELER, ALGI VE TOPLUMSAL HAFIZA
Erol SARIAL Erol SARIAL
NE DE GÜZEL "HIRSIZ POLİS" OYNUYORLAR
İrfan KARACAN İrfan KARACAN
MENEKŞE İLE KORAY

Tüm videolar

  ”EGEMEN BAĞIŞ’IN ARTIK AKP’DEN ÇEKİLMESİ LAZIM”
 

”EGEMEN BAĞIŞ’IN ART

   
  TEKİN: TOPBAŞ'A FARK ATARDIM
 

TEKİN: TOPBAŞ'A

   
  PAMİR'DEN ACI HABER
 

PAMİR'DEN ACI HA

   
  GÜNEY KIBRIS'TA TALAT'A IRKÇI SALDIRI
 

GÜNEY KIBRIS'TA

   

Tüm fotoğraflar

  23 NİSAN TÜM YURTTA BÖYLE KUTLANDI
 

23 NİSAN TÜM YURTTA

   
  23 NİSAN'DA ÇOCUKLARA GÖZALTI!
 

23 NİSAN'DA ÇOCU

   
  EMNİYETTE İŞKENCE
 

EMNİYETTE İŞKENCE

   
  GENÇLER CHP'Yİ İŞGAL ETTİ
 

GENÇLER CHP'Yİ İ