Çağdaş Ses
AKTÜEL DÜNYA EKONOMİ MECLİS SİYASET GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT
EFKAN ALA O RAKAMI AÇIKLADITarih 22 Şubat 2014, 10:06 Editör: Editör Mahsun FİDAN

EFKAN ALA O RAKAMI AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Efkan Alâ, 17 Aralık operasyonu sonrasında yeri değişen polis sayısını açıkladı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra yerleri değiştirilen polislerle ilgili konuştu. 5 bin kişinin yerinin değiştirildiğini söyleyen Âlâ, ”Bunlardan sadece bini 17 Aralık ile ilgili” dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 17 Aralık’ın akabinde hükümet temsilcilerinin “saflığımıza geldi” açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine Âlâ, 28 Şubat sonrasında, temel hak ve özgürlükler konusunda alınan kararlar sonucunda dini cemaatler ve dini hassasiyetleri olan yapıların özgürlük alanında önemli gelişmeler gösterdiğini hatırlattı. Din ve vicdan hürriyetinin AK Parti’yi en çok motive eden amaç olduğunu söyleyen Âlâ, “Biz aynı hassasiyete sahip insanların ve diğerlerinin de kendilerini rahat hissetmeleri için elimizden geleni yaptık” dedi.

“Emniyetteki yer değiştirmelerin sadece bini ’17 Aralık’ ile ilgili”

Âlâ, emniyet teşkilatındaki yer değişmelerle ilgili bir soru üzerine, kendilerinin kara propagandayla karşı karşıya olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Yer değiştirme denilen şey, aynı il içerisinde bir birimden alıyorsunuz, başka bir birime veriyorsunuz. Bu görevden alma değil, başka bir yere tayin de değil. İstihbarat biriminde ya da organize suçlar biriminde çalışanları, eğer görevlerini kötü kullanma varsa alıp başka bir birime veriyorsunuz. Yer değiştirme 260 bin polis içerisinde. Burada çok az bir oradan söz ettiğimizi bilmeliyiz. Bu yüzde 0,5 yani bu tür problemli olarak değişenler. Ve bunlar geçen yılda ondan önceki yılda rutin olarak değişenler de var. Bunlardan şu anda değişenler çok daha az. 260 bin kişilik bir teşkilat içerisinde çeşitli nedenlerle yer değiştirenler hep olagelmiştir. Geçen yıl bu tür değiştirmeye 15 bin kişi tabi tutulmuşken, bu sene henüz bu bin kişiye dahil olmak üzere 5 bin kişi. Bunların bini 17 Aralık ile ilgili. Geri kalanı hiç 17 Aralık olmasa da yapmanız gereken değişiklikler.”

Emniyet içerisinde hukuk dışı ve problemli gördükleri işlemlerin olduğunu ifade eden Âlâ, “Bunu yapanlar takdir edersiniz ki orada kalamazlar. Kalmamalılar. Kaldığı zaman bize sorulmalı. ‘Nasıl oluyor bu kadar problem var hiç kimse de yerinden kıpırdamıyor’ diye… İşini doğru yapan, işini kanunların, yönetmeliklerin, mevzuatın gerektirdiği biçimde yapan hiçbir polisimize hiçbir yanlış yapılamaz. Bunlar taltif edilir ama işini doğru yapmayan, aldığı yetkiyi kötüye kullanan, görevini kullanan varsa onun da gereği yapılır. Devlette böyle çalışır” diye konuştu.

Âlâ, Hatay ve Adana’da durdurulan tırlarla ilgili “Burada hukuk dışı bir organizasyon tespit edilmiştir” yönündeki açıklamalarının anımsatılması üzerine, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve oldukça bir aşama kaydettiğini bildirdi.

“BAŞBAKANI DİNLEYENLER İHANET ŞEBEKESİNİN ÜYELERİ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazıyla ilgili soruşturmanın sorulması üzerine Âlâ, bunun çok büyük casusluk faaliyeti olduğunu söyledi. Bu işin hem sorumlusu hem de uygulayıcısı olduğu tespit edilen rütbeli iki polisin yurt dışına gittiğini belirterek, soruşturma tamamlandığında uluslararası hukuk sisteminin devreye sokularak gereğinin yapılacağını bildirdi.

İki polisin birinin yakın zamanda, diğerinin ise çok önce yurt dışına çıktığını bildiren Âlâ, bu kişilerin hangi ülkeye gittiğini bildiklerini kaydetti. Bakan Âlâ, Başbakan’ın dinlenmesi işini yapanların ihanet şebekesinin üyeleri olduğunu ifade ederek, kayıp dinleme cihazlarının da soruşturulduğunu dile getirdi.

“MİT SINIRLI VE BERRAK BİR YETKİYE SAHİP OLACAK”

MİT Yasası’nda öngörülen düzenlemeyle TBMM’nin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi teşkilatın ne yapıp yapmayacağına karar vermesini hedeflediklerini belirten Âlâ, “Bunlar olumsuz değil olumlu şeyler. Her şey yasa içerisinde olsun. Meclis ne yapılıp ne yapılmayacağına karar versin” diye konuştu. Devletin bazı kurumlarının olması gerektiği yerde bulunmadığını ama olmaması gerektiği yerde olduğunu ifade eden Âlâ, bunun bir düzene sokulması gerekliliğinin ortaya çıktığını vurguladı. Bakan Âlâ, yeni yasayla MİT’in sınırsız ama muğlak etkiden sınırlı ama berrak bir yetkiye sahip olacağını bildirdi.

CagdasSes.comGÜNDEM  KATEGORİSİNDEN HABERLER

CHP'Lİ TOPRAK'IN ACI GÜNÜ!

CHP'Lİ TOPRAK'IN ACI GÜNÜ! CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın annesi Kazel Toprak, son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze namazına CHP G...

SURİYE SINIRINDA ÇATIŞMA: 1 ÖLÜ

SURİYE SINIRINDA ÇATIŞMA: 1 ÖLÜ TSK Suriye sınırında yaşanan çatışmada 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

GÜL: KÖŞK KİMSENİN CEBİNDE DEĞİL

GÜL: KÖŞK KİMSENİN CEBİNDE DEĞİL Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile Çankaya Köşkü'nde yaptığı görüşmenin ardın...

TWİTTER HANİ BOYUN EĞMİŞTİ?

TWİTTER HANİ BOYUN EĞMİŞTİ? Yandaşlar, bir sosyal medya şirketini 'düşman' gibi göstermeye çalışadursun, Twitter Türkiye'de ofis aç...

ATATÜRK'Ü PUTİN ANLADI

ATATÜRK'Ü PUTİN ANLADI Birleşmiş Milletler tarafından sadece Türk ulusu için değil, tüm insanlık için bir onur simgesi olarak tanımlanan, ...

YAZICIOĞLU DOSYASINDA GİZLİLİK KALKTI

YAZICIOĞLU DOSYASINDA GİZLİLİK KALKTI Muhsin Yazıcıoğlu davasında, dosya üzerindeki gizlilik kararı kaldırıldı.

ZARRAB'A TÜRK VATANDAŞLIĞI ZIRHI

ZARRAB'A TÜRK VATANDAŞLIĞI ZIRHI İranlı yetkililer, Türkiye'den Zarrab ile ilgili bilgi talebinde bulundu. Ancak Türk Dışişleri reddetti.

KAMUDA BİLGİ İŞLEM DEPREMİ!

KAMUDA BİLGİ İŞLEM DEPREMİ! Kamuda 17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonunun ardından başlayan görevden alma ve atama rüzgarı bugün de devam ...

ODTÜ ÖĞRENCİLERİ ŞENLİK YASAĞINI KALDIRTTI!

ODTÜ ÖĞRENCİLERİ ŞENLİK YASAĞINI KALDIRTTI! ODTÜ Rektörlüğü'nün, "Şenlik yapılmayacak" kararı ile ayağa kalkan öğrencilerinin 6 günlük oturma eylemi sonuç ...
ÇAĞDAŞ KALEM ÇAĞDAŞ KALEM
TAPELER, ALGI VE TOPLUMSAL HAFIZA
Erol SARIAL Erol SARIAL
NE DE GÜZEL "HIRSIZ POLİS" OYNUYORLAR
Ece S. ÖZTÜRK Ece S. ÖZTÜRK
AYAZ BEBEĞİN KATİLİNİ BEN BİLİYORUM!
İrfan KARACAN İrfan KARACAN
MENEKŞE İLE KORAY

Tüm videolar

  ”EGEMEN BAĞIŞ’IN ARTIK AKP’DEN ÇEKİLMESİ LAZIM”
 

”EGEMEN BAĞIŞ’IN ART

   
  TEKİN: TOPBAŞ'A FARK ATARDIM
 

TEKİN: TOPBAŞ'A

   
  PAMİR'DEN ACI HABER
 

PAMİR'DEN ACI HA

   
  GÜNEY KIBRIS'TA TALAT'A IRKÇI SALDIRI
 

GÜNEY KIBRIS'TA

   

Tüm fotoğraflar

  EMNİYETTE İŞKENCE
 

EMNİYETTE İŞKENCE

   
  GENÇLER CHP'Yİ İŞGAL ETTİ
 

GENÇLER CHP'Yİ İ

   
  ANKARA'NIN OYLARI ÇÖPTEN ÇIKTI!
 

ANKARA'NIN OYLAR

   
  CEYLANPINAR'DA ÇİFTE STANDART
 

CEYLANPINAR'DA Ç