Çağdaş Ses
AKTÜEL DÜNYA EKONOMİ MECLİS SİYASET GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT
Tarih 23 Mart 2013, 19:22 Editör: Editör

"TAŞERON İŞÇİLİĞE SON"

Kırklareli'de binlerce işçi sokağa çıktı, ''Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğe son'' dedi.

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, çok sayıda sendikanın üye olduğu Sendikal Güç Birliği Platformu'nca ''Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğe son'' mitingi düzenlendi.

Binlerce işçi hükümetin politikalarını eleştirdi, iş güvenliği ile sendikal hak ve özgürlüklerinin genişletilmesini istedi.

İşçi mitingi İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Kongre Meydanı'nda yapıldı.

Mitinge, İstanbul, Bursa, Zonguldak, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nden yaklaşık 15 bine yakın kişi katıldı. Mitinge katılanlar arasında CHP Kırklareli Milletvekilleri Mehmet Kesimoğlu, Turgut Dibek ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yücer, sendika yöneticileri de bulundu.

Hükümet Konağı önünde toplanan katılımcılar, kortej halinde İstanbul Caddesi ve Fatih Caddesi üzerinden sloganlar atarak Kongre Meydanı'na yürüdü. Sıkı güvenlik önleminin alındığı mitingde yaklaşık 700 polis görev yaparken, polis helikopteri de sürekli olarak meydanın üzerinde tur attı.

“AKP İŞÇİYE KAN KUSTURDU”

Bölge mitinginin açılış konuşmasını Petrol- İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova yaptı. AKP iktidarının 10 yıldan beri işçiye kan kusturduğunu söyleyen Düşova, şunları söyledi:

"İşçilerimiz ölüyor, bakan utanmadan 'güzel öldüler' diyor. Çalışanlarımız 12-16 saat güvencesiz çalışıyor. 3 kuruş ücret alıyorlar. Çalışma bakanı utanmadan '800 lira iyi para alıyorlar' diyor. Bozdur, bozdur harca. Emeklimiz perişan. Esnaf siftahsız dükkan kapatıyor. Kıdem tazminatlarımızı gündeme taşıyoruz. Haklarımızı elimizden almak istiyorlar. Taşeron işçiler köle muamelesi görüyor. 100 bin işçinin çalıştığı Trakya'dan AKP'yi uyarıyoruz. İşçi ayağa kalkıp bunlara dur diyecektir. Trakya'dan kıvılcımı yaktık. Artık yeter be ya diyoruz."

“VAAT ETTİ, YAPMADI”

Yurt’ta yer alan habere göre mitingde konuşan Kristal- İş Sendikası Genel Başkanı ve Sendikal Güç Birliği Platformu dönem sözcüsü Bilal Çetintaş ise, AKP'nin 10 yıllık iktidarında çalışanı koruyan, kollayan bir tek adım atmadığını öne sürdü. Çetintaş, şöyle dedi:

"Sendikal hak ve özgürlükleri genişletme vadinde bulundu ama tersini yaptı, daralttı. Sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldıracağız, kısmi sendikal güvencelere de tırpan attı. Şimdi sorarım size. Milyonlarca çalışanın en önemli kazanımı kıdem tazminatına göz diken AKP işçi dostu mu? Grev yasaklarını koruyan, grev hakkını kullandırtmayan AKP işçi dostu mu?. Alicengiz oyunlarıyla getirdiği grev yasağı karşısında grev hakkını savunan THY çalışanlarını işten atan hükümet işçi dostu mu?"

Hükümetin bölgesel asgari ücret yoluyla asgari ücreti daha da düşürmek için hazırlık yaptığını anlatan Çetintaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Patronlar işçileri daha çok sömürebilmek için taşeronluğu yaygınlaştırmak istiyor. AKP Türkiye'yi bir taşeron cumhuriyetine çevirmek için hazırlık yapıyor. 2023'te Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'yi bir taşeron cumhuriyeti yapmak için kolları sıvadılar. Planlar hazır, adını bile koydular. Adına Ulusal İstihdam Stratejisi diyorlar. Kiralık işçiliği getiriyorlar. Amele pazarlarını yeniden canlandıracaklar. Kiralık işçilik ile iş hukukunu, işçi haklarının ve sendikal örgütlenmenin köküne kibrit suyu ekecekler. Kiralık işçilik, bugünkü taşeron düzeninden daha beter. Bu iktidar dönemlinde güvencesiz ve taşeron çalışma bir kanser gibi ülkenin dört bir yanına yayıldı. Güvencesiz ve taşeron çalışmanın şampiyonu devlet oldu. Geldiklerinde 300 bin taşeron işçi vardı, şimdi 1,5 milyona yükseldi. Bunlarda yetmez diyorlar. Yeni yeni Alicengiz oyunları hazırlıyorlar. İş Yasası'nda çalışanı koruyan ne kaldıysa memlekete esneklik şart diye ortadan kaldırıyor. Patronlar 'Sendikalar elimizi kolumuzu bağlıyor. Onlar olmasa her şey daha güzel olacak' diyor. Hükümet sendikaların gücünü daraltıyor. Sendikal hakların kullanımını sınırlandırıyor. AKP Kasım ayında sendikalaşmaya büyük darbe vurdu. Daha birkaç ay önce yaptıkları yeni sendikalar yasası ile işçilerin yarısının sendikal güvencesini ellerinden aldılar. Patronlar grevi ekonomiye tehdit olarak görüyor, grev yapılmasın diyor. AKP, grev yasakları, grev ertelemeleri ile grev hakkını ortadan kaldırıp, işçileri sermaye karşısında silahsız bırakıyor."

İşçiler, mitingde müzik eşliğinde halay çekti.

CagdasSes.comAKTÜEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

SABAHAT TUNCEL: 2 GÜNDÜR MÜCADELE VERDİK AMA NE YAZIK Kİ ÖLÜME ENGEL OLAMADIK

SABAHAT TUNCEL: 2 GÜNDÜR MÜCADELE VERDİK AMA NE YAZIK Kİ ÖLÜME ENGEL OLAMADIK Sabahat Tuncel CagdasSes.com'a konuştu

14 YAŞINDAKİ İBRAHİM OYUN OYNARKEN VURULDU

14 YAŞINDAKİ İBRAHİM OYUN OYNARKEN VURULDU Halk Cephesi'nin yürüyüşüne saldırıldı

İHSANOĞLU:HEDEFİMİZ ATATÜRK'ÜN GÖSTERDİĞİ HEDEFTİR

İHSANOĞLU:HEDEFİMİZ ATATÜRK'ÜN GÖSTERDİĞİ HEDEFTİR Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Sivas'ta konuşuyor...

NEREDEN ÇIKTI BU BAĞIŞ?

NEREDEN ÇIKTI BU BAĞIŞ? Hollandalı masaj-sauna şirketi cami inşaatı için AKP’li Pendik Belediyesi’ne 1 milyon 750 bin TL’lik bağış yaptı. B...

‘VURULDUĞU YERE BAKAN MOBESE ARIZALIYMIŞ’

‘VURULDUĞU YERE BAKAN MOBESE ARIZALIYMIŞ’ Okmeydanı Cemevinde cenaze beklerken polisin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybeden Uğur Kurt'un vurulduğu nok...

HSYK SEÇİMLERİNDE CEMAATE ŞOK

HSYK SEÇİMLERİNDE CEMAATE ŞOK HSYK seçimlerinde cemaate şok

KAZ DAĞLARI KARARI BERGAMA’YI KURTARIR

KAZ DAĞLARI KARARI BERGAMA’YI KURTARIR Mahkeme, Kaz Dağları’nda açılması planlanan madenlerin insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini hükme bağladı. Karar,...

İSTANBULLUYA BAYRAMDA ULAŞIM MÜJDESİ

İSTANBULLUYA BAYRAMDA ULAŞIM MÜJDESİ İstanbul'da Ramazan Bayramı boyunca toplu ulaşım araçlarına yüzde 50 indirim uygulanacak.

İHSANOĞLU DÜNYA LİDERLERİYLE BERABER

İHSANOĞLU DÜNYA LİDERLERİYLE BERABER CHP, '2 aday 12 fark' başlıklı bir broşür hazırladı. Broşürde iki Köşk adayının tarih, sanat, çevre ve Kura...
Ece S. ÖZTÜRK Ece S. ÖZTÜRK
MANİSA'DAKİ CHP'LİLER YALANA DEĞİL, EMEĞE İNANACAK
CAFER KAYADİBİ CAFER KAYADİBİ
KAPIYI ÇALAN KİM?
ÇAĞDAŞ KALEM ÇAĞDAŞ KALEM
BİR SENE ÇOK MU GEÇ DERSİNİZ?
Erol SARIAL Erol SARIAL
"AMA KADINLAR DÖNMEYECEKLER YUVALARINA..."
İrfan KARACAN İrfan KARACAN
MENEKŞE İLE KORAY

Tüm videolar

  ALİ İSMAİL VE KATİLİ AYNI HASTENEDE
 

ALİ İSMAİL VE KATİLİ

   
  SURİYE'DE 2 AYLIK BEBEK ENKAZDAN KURTARILDI
 

SURİYE'DE 2 AYLI

   
  HAMİLE KADIN BÖYLE ATLADI
 

HAMİLE KADIN BÖYLE A

   
  CHP'DEN YAZLIKÇILARA KLİPLİ ÇAĞRI
 

CHP'DEN YAZLIKÇI

   

Tüm fotoğraflar

  KADINLAR KAHKAHAYA BOĞULDU
 

KADINLAR KAHKAHAYA B

   
  ELİ BAŞVURU SONRASI LİSTELER
 

ELİ BAŞVURU SONRASI

   
  ELİ BAŞVURU ÖNCESİ LİSTELER
 

ELİ BAŞVURU ÖNCESİ L

   
  HASAN ÖREN - BELGE
 

HASAN ÖREN - BELGE