Çağdaş Ses
AKTÜEL DÜNYA EKONOMİ MECLİS SİYASET GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT
Tarih 23 Mart 2013, 19:22 Editör: Editör

"TAŞERON İŞÇİLİĞE SON"

Kırklareli'de binlerce işçi sokağa çıktı, ''Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğe son'' dedi.

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, çok sayıda sendikanın üye olduğu Sendikal Güç Birliği Platformu'nca ''Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğe son'' mitingi düzenlendi.

Binlerce işçi hükümetin politikalarını eleştirdi, iş güvenliği ile sendikal hak ve özgürlüklerinin genişletilmesini istedi.

İşçi mitingi İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Kongre Meydanı'nda yapıldı.

Mitinge, İstanbul, Bursa, Zonguldak, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nden yaklaşık 15 bine yakın kişi katıldı. Mitinge katılanlar arasında CHP Kırklareli Milletvekilleri Mehmet Kesimoğlu, Turgut Dibek ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yücer, sendika yöneticileri de bulundu.

Hükümet Konağı önünde toplanan katılımcılar, kortej halinde İstanbul Caddesi ve Fatih Caddesi üzerinden sloganlar atarak Kongre Meydanı'na yürüdü. Sıkı güvenlik önleminin alındığı mitingde yaklaşık 700 polis görev yaparken, polis helikopteri de sürekli olarak meydanın üzerinde tur attı.

“AKP İŞÇİYE KAN KUSTURDU”

Bölge mitinginin açılış konuşmasını Petrol- İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova yaptı. AKP iktidarının 10 yıldan beri işçiye kan kusturduğunu söyleyen Düşova, şunları söyledi:

"İşçilerimiz ölüyor, bakan utanmadan 'güzel öldüler' diyor. Çalışanlarımız 12-16 saat güvencesiz çalışıyor. 3 kuruş ücret alıyorlar. Çalışma bakanı utanmadan '800 lira iyi para alıyorlar' diyor. Bozdur, bozdur harca. Emeklimiz perişan. Esnaf siftahsız dükkan kapatıyor. Kıdem tazminatlarımızı gündeme taşıyoruz. Haklarımızı elimizden almak istiyorlar. Taşeron işçiler köle muamelesi görüyor. 100 bin işçinin çalıştığı Trakya'dan AKP'yi uyarıyoruz. İşçi ayağa kalkıp bunlara dur diyecektir. Trakya'dan kıvılcımı yaktık. Artık yeter be ya diyoruz."

“VAAT ETTİ, YAPMADI”

Yurt’ta yer alan habere göre mitingde konuşan Kristal- İş Sendikası Genel Başkanı ve Sendikal Güç Birliği Platformu dönem sözcüsü Bilal Çetintaş ise, AKP'nin 10 yıllık iktidarında çalışanı koruyan, kollayan bir tek adım atmadığını öne sürdü. Çetintaş, şöyle dedi:

"Sendikal hak ve özgürlükleri genişletme vadinde bulundu ama tersini yaptı, daralttı. Sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldıracağız, kısmi sendikal güvencelere de tırpan attı. Şimdi sorarım size. Milyonlarca çalışanın en önemli kazanımı kıdem tazminatına göz diken AKP işçi dostu mu? Grev yasaklarını koruyan, grev hakkını kullandırtmayan AKP işçi dostu mu?. Alicengiz oyunlarıyla getirdiği grev yasağı karşısında grev hakkını savunan THY çalışanlarını işten atan hükümet işçi dostu mu?"

Hükümetin bölgesel asgari ücret yoluyla asgari ücreti daha da düşürmek için hazırlık yaptığını anlatan Çetintaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Patronlar işçileri daha çok sömürebilmek için taşeronluğu yaygınlaştırmak istiyor. AKP Türkiye'yi bir taşeron cumhuriyetine çevirmek için hazırlık yapıyor. 2023'te Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'yi bir taşeron cumhuriyeti yapmak için kolları sıvadılar. Planlar hazır, adını bile koydular. Adına Ulusal İstihdam Stratejisi diyorlar. Kiralık işçiliği getiriyorlar. Amele pazarlarını yeniden canlandıracaklar. Kiralık işçilik ile iş hukukunu, işçi haklarının ve sendikal örgütlenmenin köküne kibrit suyu ekecekler. Kiralık işçilik, bugünkü taşeron düzeninden daha beter. Bu iktidar dönemlinde güvencesiz ve taşeron çalışma bir kanser gibi ülkenin dört bir yanına yayıldı. Güvencesiz ve taşeron çalışmanın şampiyonu devlet oldu. Geldiklerinde 300 bin taşeron işçi vardı, şimdi 1,5 milyona yükseldi. Bunlarda yetmez diyorlar. Yeni yeni Alicengiz oyunları hazırlıyorlar. İş Yasası'nda çalışanı koruyan ne kaldıysa memlekete esneklik şart diye ortadan kaldırıyor. Patronlar 'Sendikalar elimizi kolumuzu bağlıyor. Onlar olmasa her şey daha güzel olacak' diyor. Hükümet sendikaların gücünü daraltıyor. Sendikal hakların kullanımını sınırlandırıyor. AKP Kasım ayında sendikalaşmaya büyük darbe vurdu. Daha birkaç ay önce yaptıkları yeni sendikalar yasası ile işçilerin yarısının sendikal güvencesini ellerinden aldılar. Patronlar grevi ekonomiye tehdit olarak görüyor, grev yapılmasın diyor. AKP, grev yasakları, grev ertelemeleri ile grev hakkını ortadan kaldırıp, işçileri sermaye karşısında silahsız bırakıyor."

İşçiler, mitingde müzik eşliğinde halay çekti.

CagdasSes.comAKTÜEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

‘VURULDUĞU YERE BAKAN MOBESE ARIZALIYMIŞ’

‘VURULDUĞU YERE BAKAN MOBESE ARIZALIYMIŞ’ Okmeydanı Cemevinde cenaze beklerken polisin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybeden Uğur Kurt'un vurulduğu nok...

HSYK SEÇİMLERİNDE CEMAATE ŞOK

HSYK SEÇİMLERİNDE CEMAATE ŞOK HSYK seçimlerinde cemaate şok

KAZ DAĞLARI KARARI BERGAMA’YI KURTARIR

KAZ DAĞLARI KARARI BERGAMA’YI KURTARIR Mahkeme, Kaz Dağları’nda açılması planlanan madenlerin insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini hükme bağladı. Karar,...

İSTANBULLUYA BAYRAMDA ULAŞIM MÜJDESİ

İSTANBULLUYA BAYRAMDA ULAŞIM MÜJDESİ İstanbul'da Ramazan Bayramı boyunca toplu ulaşım araçlarına yüzde 50 indirim uygulanacak.

İHSANOĞLU DÜNYA LİDERLERİYLE BERABER

İHSANOĞLU DÜNYA LİDERLERİYLE BERABER CHP, '2 aday 12 fark' başlıklı bir broşür hazırladı. Broşürde iki Köşk adayının tarih, sanat, çevre ve Kura...

TÜRKİYE, İHRACATTAN İTHALATA GEÇTİ

TÜRKİYE, İHRACATTAN İTHALATA GEÇTİ IŞİD'in Musul'daki Beyci rafinerisini ele geçirmesinden sonra Kürt yönetimi Türkiye'den benzin istemişt...

ASKERİ JETLER HAVALANDI

ASKERİ JETLER HAVALANDI Hindistan hava sahasına girmek üzere olan bir THY uçağının kullandığı uçuş tanımlama kodunun başka bir uçakla aynı ...

10 YIL DOLDU EVİMDEN ÇIK

10 YIL DOLDU EVİMDEN ÇIK Ev ya da işyerinde 10 yılı dolduran kiracıların gerekçe göstermeden çıkarılabilmesine imkân sağlayan düzenleme yürü...

İSTANBUL'DA BÜYÜK PATLAMA

İSTANBUL'DA BÜYÜK PATLAMA Zeytinburnu'nda Beştelsiz Mahallesi'nde Mithatpaşa tramvay durağı civarında bir binada patlama meydana geld...
Ece S. ÖZTÜRK Ece S. ÖZTÜRK
CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HASAN ÖREN BU BELGENİN KORKUSUNDAN MI SUSUYOR?
CAFER KAYADİBİ CAFER KAYADİBİ
FİKRİ FUKARA
ÇAĞDAŞ KALEM ÇAĞDAŞ KALEM
BİR SENE ÇOK MU GEÇ DERSİNİZ?
Erol SARIAL Erol SARIAL
"AMA KADINLAR DÖNMEYECEKLER YUVALARINA..."
İrfan KARACAN İrfan KARACAN
MENEKŞE İLE KORAY

Tüm videolar

  ALİ İSMAİL VE KATİLİ AYNI HASTENEDE
 

ALİ İSMAİL VE KATİLİ

   
  SURİYE'DE 2 AYLIK BEBEK ENKAZDAN KURTARILDI
 

SURİYE'DE 2 AYLI

   
  HAMİLE KADIN BÖYLE ATLADI
 

HAMİLE KADIN BÖYLE A

   
  CHP'DEN YAZLIKÇILARA KLİPLİ ÇAĞRI
 

CHP'DEN YAZLIKÇI

   

Tüm fotoğraflar

  CHP'Lİ AĞBABA'DAN KÜRECİK EYLEMİ
 

CHP'Lİ AĞBABA

   
  ELİ'NİN KÖMÜRÜNÜ YANDAŞA BÖYLE PEŞKEŞ ÇEKTİLER!
 

ELİ'NİN KÖMÜRÜNÜ

   
  KOZA ALTIN MADENİ VALİLİK OLURU
 

KOZA ALTIN MADENİ VA

   
  SOMA'DAN MECLİS'E YÜRÜDÜLER
 

SOMA'DAN MECLİS&