Çağdaş Ses
AKTÜEL DÜNYA EKONOMİ MECLİS SİYASET GÜNDEM KÜLTÜR-SANAT
Tarih 23 Mart 2013, 19:22 Editör: Editör

"TAŞERON İŞÇİLİĞE SON"

Kırklareli'de binlerce işçi sokağa çıktı, ''Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğe son'' dedi.

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, çok sayıda sendikanın üye olduğu Sendikal Güç Birliği Platformu'nca ''Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğe son'' mitingi düzenlendi.

Binlerce işçi hükümetin politikalarını eleştirdi, iş güvenliği ile sendikal hak ve özgürlüklerinin genişletilmesini istedi.

İşçi mitingi İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Kongre Meydanı'nda yapıldı.

Mitinge, İstanbul, Bursa, Zonguldak, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nden yaklaşık 15 bine yakın kişi katıldı. Mitinge katılanlar arasında CHP Kırklareli Milletvekilleri Mehmet Kesimoğlu, Turgut Dibek ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yücer, sendika yöneticileri de bulundu.

Hükümet Konağı önünde toplanan katılımcılar, kortej halinde İstanbul Caddesi ve Fatih Caddesi üzerinden sloganlar atarak Kongre Meydanı'na yürüdü. Sıkı güvenlik önleminin alındığı mitingde yaklaşık 700 polis görev yaparken, polis helikopteri de sürekli olarak meydanın üzerinde tur attı.

“AKP İŞÇİYE KAN KUSTURDU”

Bölge mitinginin açılış konuşmasını Petrol- İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova yaptı. AKP iktidarının 10 yıldan beri işçiye kan kusturduğunu söyleyen Düşova, şunları söyledi:

"İşçilerimiz ölüyor, bakan utanmadan 'güzel öldüler' diyor. Çalışanlarımız 12-16 saat güvencesiz çalışıyor. 3 kuruş ücret alıyorlar. Çalışma bakanı utanmadan '800 lira iyi para alıyorlar' diyor. Bozdur, bozdur harca. Emeklimiz perişan. Esnaf siftahsız dükkan kapatıyor. Kıdem tazminatlarımızı gündeme taşıyoruz. Haklarımızı elimizden almak istiyorlar. Taşeron işçiler köle muamelesi görüyor. 100 bin işçinin çalıştığı Trakya'dan AKP'yi uyarıyoruz. İşçi ayağa kalkıp bunlara dur diyecektir. Trakya'dan kıvılcımı yaktık. Artık yeter be ya diyoruz."

“VAAT ETTİ, YAPMADI”

Yurt’ta yer alan habere göre mitingde konuşan Kristal- İş Sendikası Genel Başkanı ve Sendikal Güç Birliği Platformu dönem sözcüsü Bilal Çetintaş ise, AKP'nin 10 yıllık iktidarında çalışanı koruyan, kollayan bir tek adım atmadığını öne sürdü. Çetintaş, şöyle dedi:

"Sendikal hak ve özgürlükleri genişletme vadinde bulundu ama tersini yaptı, daralttı. Sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldıracağız, kısmi sendikal güvencelere de tırpan attı. Şimdi sorarım size. Milyonlarca çalışanın en önemli kazanımı kıdem tazminatına göz diken AKP işçi dostu mu? Grev yasaklarını koruyan, grev hakkını kullandırtmayan AKP işçi dostu mu?. Alicengiz oyunlarıyla getirdiği grev yasağı karşısında grev hakkını savunan THY çalışanlarını işten atan hükümet işçi dostu mu?"

Hükümetin bölgesel asgari ücret yoluyla asgari ücreti daha da düşürmek için hazırlık yaptığını anlatan Çetintaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Patronlar işçileri daha çok sömürebilmek için taşeronluğu yaygınlaştırmak istiyor. AKP Türkiye'yi bir taşeron cumhuriyetine çevirmek için hazırlık yapıyor. 2023'te Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'yi bir taşeron cumhuriyeti yapmak için kolları sıvadılar. Planlar hazır, adını bile koydular. Adına Ulusal İstihdam Stratejisi diyorlar. Kiralık işçiliği getiriyorlar. Amele pazarlarını yeniden canlandıracaklar. Kiralık işçilik ile iş hukukunu, işçi haklarının ve sendikal örgütlenmenin köküne kibrit suyu ekecekler. Kiralık işçilik, bugünkü taşeron düzeninden daha beter. Bu iktidar dönemlinde güvencesiz ve taşeron çalışma bir kanser gibi ülkenin dört bir yanına yayıldı. Güvencesiz ve taşeron çalışmanın şampiyonu devlet oldu. Geldiklerinde 300 bin taşeron işçi vardı, şimdi 1,5 milyona yükseldi. Bunlarda yetmez diyorlar. Yeni yeni Alicengiz oyunları hazırlıyorlar. İş Yasası'nda çalışanı koruyan ne kaldıysa memlekete esneklik şart diye ortadan kaldırıyor. Patronlar 'Sendikalar elimizi kolumuzu bağlıyor. Onlar olmasa her şey daha güzel olacak' diyor. Hükümet sendikaların gücünü daraltıyor. Sendikal hakların kullanımını sınırlandırıyor. AKP Kasım ayında sendikalaşmaya büyük darbe vurdu. Daha birkaç ay önce yaptıkları yeni sendikalar yasası ile işçilerin yarısının sendikal güvencesini ellerinden aldılar. Patronlar grevi ekonomiye tehdit olarak görüyor, grev yapılmasın diyor. AKP, grev yasakları, grev ertelemeleri ile grev hakkını ortadan kaldırıp, işçileri sermaye karşısında silahsız bırakıyor."

İşçiler, mitingde müzik eşliğinde halay çekti.

CagdasSes.comAKTÜEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TEM'DE KAZA, TRAFİK FELÇ

TEM'DE KAZA, TRAFİK FELÇ TEM Tekstilkent – Metris yönünde iki TIR kafa kafaya çarpıştı.

BDP'Lİ TAN'DAN PARTİSİNE AĞIR ELEŞTİRİLER

BDP'Lİ TAN'DAN PARTİSİNE AĞIR ELEŞTİRİLER Yerel seçimlerin mağlubu olarak CHP ve HDP'yi gösteren BDP'li Altan Tan, iç dinamiklerini değiştirmezse bug...

İŞTE TÜRKİYE GENELİ SONUÇLAR

İŞTE TÜRKİYE GENELİ SONUÇLAR Türkiye geneli seçim sonuçlar belli oluyor.

SARIGÜL İLE TOPBAŞ BİRBİRİNE GİRDİ!

SARIGÜL İLE TOPBAŞ BİRBİRİNE GİRDİ! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Mustafa Sarıgül arasındaki rekabet sosyal medyaya taşındı.

ZARRAB HALA DOKUNULMAZ

ZARRAB HALA DOKUNULMAZ Zarrab, resmi kayıtlarda ‘gizli’ olan 3 özel plakayı kullanmaya devam ediyor.

ÇOCUKLARIN ŞARKISINDAN BİLE KORKUYORLAR

ÇOCUKLARIN ŞARKISINDAN BİLE KORKUYORLAR Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köyünde yapılmak istenen HES projesine karşı festival düzenleyen köylüle...

BERKİN'İN ARDINDAN BUGÜNKÜ GAZETE MANŞETLERİ

BERKİN'İN ARDINDAN BUGÜNKÜ GAZETE MANŞETLERİ Berkin'in ardından Gazete Manşetleri

TÜRKİYE BERKİN İÇİN SOKAKTA!

TÜRKİYE BERKİN İÇİN SOKAKTA! Berkin Elvan'ın hayatını kaybetmesi üzerine tüm Türkiye sokağa döküldü.

'PARALEL YARGI ENGELLEYEMEYECEK''

'PARALEL YARGI ENGELLEYEMEYECEK'' Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen "Kadın ve Demokrasi Bulu...
ÇAĞDAŞ KALEM ÇAĞDAŞ KALEM
TAPELER, ALGI VE TOPLUMSAL HAFIZA
Erol SARIAL Erol SARIAL
NE DE GÜZEL "HIRSIZ POLİS" OYNUYORLAR
Ece S. ÖZTÜRK Ece S. ÖZTÜRK
AYAZ BEBEĞİN KATİLİNİ BEN BİLİYORUM!
İrfan KARACAN İrfan KARACAN
MENEKŞE İLE KORAY

Tüm videolar

  ”EGEMEN BAĞIŞ’IN ARTIK AKP’DEN ÇEKİLMESİ LAZIM”
 

”EGEMEN BAĞIŞ’IN ART

   
  TEKİN: TOPBAŞ'A FARK ATARDIM
 

TEKİN: TOPBAŞ'A

   
  PAMİR'DEN ACI HABER
 

PAMİR'DEN ACI HA

   
  GÜNEY KIBRIS'TA TALAT'A IRKÇI SALDIRI
 

GÜNEY KIBRIS'TA

   

Tüm fotoğraflar

  EMNİYETTE İŞKENCE
 

EMNİYETTE İŞKENCE

   
  GENÇLER CHP'Yİ İŞGAL ETTİ
 

GENÇLER CHP'Yİ İ

   
  ANKARA'NIN OYLARI ÇÖPTEN ÇIKTI!
 

ANKARA'NIN OYLAR

   
  CEYLANPINAR'DA ÇİFTE STANDART
 

CEYLANPINAR'DA Ç